S pojmem pracovní vízum pro cizince jste se určitě již setkali mnohokrát. Často se mylně používá pro pobytové karty (tedy zaměstnanecké karty, modré karty, ICT karty).
Lidé si je pletou také z pracovním povolením (tedy povolení k zaměstnání, které využívají například držitelé pobytu za účelem strpění), kteří jej potřebují k tomu, aby si mohli toto vízum vůbec vyřídit. Jinými slovy, jedná se o dvě různé věci.
Ve skutečnosti se ale pod tímto termínem skrývají krátkodobá / Schengenská víza, popřípadě dlouhodobá víza do ČR pro cizince.
Tato pracovní víza do ČR třetizemce opravňují k pobytu po dobu 90 dní během 180 denního období na území České republiky za určitým účelem. Mezi účely patří: zaměstnání nebo sezónní zaměstnání, turistika, školení, stáže, vědecký výzkum, kulturní, sportovní, atd.
Tato víza nejčastěji využijete při zaměstnávání cizinců na sezónní práce (tedy práce kratší než 3 měsíce). K oprávnění bude cizinec potřebovat ještě povolení k zaměstnání, které si vyřídí na Úřadu práce.
Dlouhodobé vízum za účelem sezónního zaměstnávání opravňují cizince pobývat v ČR po dobu delší než 90 dnů, nejdéle však 1 rok. Co se týče zaměstnání, držitelé dlouhodobého víza jsou oprávněni vykonávat v ČR sezónní práce po dobu maximálně 6 měsíců. U těchto sezónních prací se jedná o činnosti, které jsou závislé na ročním období – jejich seznam je dán vyhláškou MPSV.
Pozor, stejně jako u krátkodobého víza musí mít tito zaměstnanci platné povolení k zaměstnání vydané ÚP.
Jak získat vízum do České republiky? To si povíme níže.
Pokud si nejste jistí, který typ povolení váš kandidát potřebuje, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.